אבוד בלב היער האפל


יהולל אדון האור.

מה שלומכם קוראים וקוראות?

איך עובד עליכם זמן זה של טירוף?

אצלי הכל טוב, כלומר שום דבר לא טוב, אבל ממשיכים.

היום נדבר קצת על הקשר בין ברסלב לחב"ד , כלומר , לא שיש קשר , אין כלום, אבל כל הדברים קשורים.

כבר כתבתי כאן מקודם שהתיאולוגיה של חב"ד מוטעית.

הרעיון של המוח ששולט על הלב, הוא שיקוץ. כלומר, הוא אולי מתאים לבודהיזם הפונדמנטליסטי , אבל הוא רחוק מאוד מקבלת האר"י ומרוח החסידות כפי שיוסדה על ידי הבעש"ט.

העניין בכך, שהתיאולוגיה היא לא הדבר הכי חשוב. יש דברים שחשובים הרבה יותר, כמו האנרגיות. האנרגיות של האדם והאנרגיות של היקום מסביבו. האנרגיות קובעות את המציאות, האנרגיות קובעות את הרגשות, הן קובעות את הגורל.

התיאולוגיה היא מסוג הדברים ששוכבים כל השנה על איזה מדף מאובק, היא רק ניסיון לנתח בצורה מודליסטית את מה שיש ואת מה שקרה.

אז אני מכיר חבדניק אחד, במדרגה מאוד גבוהה. הוא מסתיר את עצמו , כמובן, כי החבדניקים, יש להם את הנטיה הזו, שהם שונאים יוצאי דופן, אצלם בקהילות. אבל הבחור הזה דווקט מאוד מאוד נבון, מאוד מאוד חזק, אבל הוא נאלץ להסתתר שלא יציקו לו החבדניקים האחרים.

בכל אופן, נפגשנו פעם לכמה דקות והוא שאל אותי מאיפה חזרתי בחו"ל , אז אמרתי לו שהייתי בעיר קרמנצ'וג באוקראינה.

והוא השתומם ואמר "קרמנצ'וג? זה הרי לב החסידות."

panoram

אז זו העיר קרמנצ'וג באוקראינה שיושבת משני צידי נהר הדנייפר , והיא חלק ממחוז פולטאבה, על שם העיר פולטאבה הברוכה שנמצאת צפון מערבה משם, באזור שנקרא שפלת הדנייפר ואכן היא "לב החסידות".

מי שיודע איך תנועת החסידות התפשטה מבחינה גיאוגרפית, יראה שקרמנצ'וג לא נמצאת באמצע האיזור הזה, אלא בקצה המזרחי שלו, בגלל שתחום המושב, כלומר האזור בו ליהודים היה מותר לגור ברוסיה הצארית, הסתיים בפולטאבה ומעבר לזה, יהודים בכלל לא גרו.

אותו חבד"ניק , לא ידע מה הוא אומר לי, הוא חשף אמת ניסתרת, שלא היה לו מושג אודותיה. קרמנצ'וג היא לב החסידות, לא ירושלים עם השטריימלים המצחינים, לא בני ברק על כל עסקניה , לא ויליאמסבורג או ברוקלין עם היידיש הדולארית שלהן,בטח שלא אומן האפלה והמרושעת, דווקא קרמנצ'וג.

1466370981_meivwdi8dgu

ובאמת לכל האוקראינים שם אין מושג מזה.

והם לא נימצאים במדרגה יותר גבוהה ממכם, ממש לא, רק שהיה להם מזל גדול, שהם שם ואתם פה.

כדי להסביר את זה , נסתכל לרגע על המפה של הדנייפר, כפי שהוא מתחיל בעיר אורשה שבבלארוס.

אורשה__בלארוס_to_חרסון_Херсон_-_מפות_Google

כמו שאתם רואים , צורת הנהר על המפה נראית כמו האות "ל". האות "ל" היא האות היחידה בעברית שעולה למעלה והיא מסמלת את הקשר לעולמות העליונים, לפי ספר "יצירה", זו האות שבראה את חודש תשרי שהוא מסמל את הדין ,גם את בית דין של מעלה וגם את התפילה של הצדיקים בימים הנוראים שמסוגלת להמתיק את הדינים.

הגיאוגרפים יגידו שהדנייפר מתחיל כמה מאות קילומטרים צפונית לאורשה, אבל שם בצפון הרחוק, הדנייפר הוא לא ממש דנייפר. הוא סתם נחל קטן ברוחב שישים מטר, משהו בסגנון הירקון לפני שהוא נשפך לים, לכן הגיוני להתחיל את הדנייפר דווקא מאורשה.

עוד דבר מעניין לגבי העיר אורשה, הוא שלידה נמצאות שלוש עיירות שכל אחת מהן מתחילה באות "ל", ליוזנה, ליאדי , לובביץ.

לובביץ__to_לובביץ__-_מפות_Google

עכשיו אתם ניזכרים?

אלו שלוש העיירות שהן מקורה של חסידות חב"ד.

בליוזנה נולד "בעל התניא" , בליאדי, הוא יסד את חסידות חב"ד ובעיר לובביץ' הבן שלו השתקע ושם חסידות חב"ד המשיכה אחרי מותו.

אז הנה, מולדת חב"ד , כמו שאתם רואים, הרחק בצפון, בקצה ה"ל" של הדנייפר.

"בעל התניא" אולי היה תיאולוג מאוד גרוע, אבל באנרגיות הוא הבין טוב מאוד, לא פחות מכל המכשפים הגדולים. הוא הקים את החצר הראשונה שלו בליאדי, פחות מעשרה קילומטר מהדנייפר, כי הוא השתמש באנרגיות של הנהר ושל ה"ל" כדי להפוך להיות אחד מהמנהיגים הגדולים של החסידות. כבר אמרנו שתורת החסידות זקוקה לנהרות, אבל לא כל נהר הוא אותו דבר.

הבעל שם טוב, התיישב במדז'יבוז' , שזו מצודה עתיקה על שפת נהר הבוג הדרומי, שהוא נהר מדהים.  הייתי שם, כמו כולם, אבל גם הייתי בניקולאייב, שם הבוג נשפך לים וזה דבר מדהים, זה פוער את כל הנפש. לא להאמין.

היורש של הבעל שם טוב, היה המגיד ממזריטש. אתם יודעים מה פירוש השם מזריטש בפולנית? "בין הנהרות", פשוט כך.

העיירה נמצאת בין כמה נהרות קטנים ועזי זרם כמו הסטאווי , הקלצקה, ההורביבינה , הביזניה, בלי סוף נהרות מצטלבים ומתפתלים באותו האזור.

כמובן, שבעל התניא ראה איך הצליח המורה שלו ורצה להצליח בעצמו ולכן כשהוא חזר ממזריטש, הוא בחר את העיירה ליאדי , שכאמור הייתה סמוכה מאוד לנהר הדנייפר, שהוא הנהר הגדול באוקראינה.

מה שאתם אולי לא יודעים, זה שבעל התניא, האדמו"ר הזקן, שניאור זלמן מליאדי, לא התכוון להשאר בליאדי, גם לא בלובביץ'. הוא התכוון לעבור לקרמנצ'וג. זה לא דבר סודי, זה ידוע לחבדניקים היטב.

הנה זה מה שכתוב באנציקלופדיה החב"דית:

"היה זה בעת שאדמו"ר הזקן ברח מנפוליון וצבאו בלוויית בני משפחתו וחסידים רבים. ביקש אדמו"ר הזקן להתיישב בקרמנצ'וג ולבנות מחדש את ממלכתו; לשם כך אף שיגר לקרמנצ'וג את בנו האדמו"ר האמצעי ובתו הרבנית פריידא בכדי שישיגו מקומות מגורים הולמים. בעוד הם תרים אחר מקומות מגורים נאותים, הסתלק אדמו"ר הזקן כמעט במפתיע."

ובכן, זו הייתה תוכניתו של בעל התניא, להתיישב בקרמנצ'וג. הסיבה הראשונה כמובן, היא הדנייפר שעובר באמצע העיר.

הסיבה השניה קשורה לאותיות.

אמרנו שהאות "ל" כמו בליאדי ובלובביץ' מסמלת את הקשר לעולמות העליונים. האות "ק" שהיא האות העברית היחידה שיורדת למטה, מסמלת השפעה בעולם התחתון והיא גם אחת משתי האותיות שעל פי ספר היצירה בראו את חודש אדר, את החודש של פורים, ובפורים, כידוע לנו, מקבלים את המדרגות בלי שצריך להתאמץ יותר מדי. רק מגילה ואוכל ואלכוהול.

מה האות השניה של חודש אדר? האות "ג". קרמנצ'וג – הכל פה.

נכון? הכל ברור?

לא ברור כלום.

לא חסרות ערים על הדנייפר, כולן, נראה לי יותר מוצלחות מליאדי. יש את קייב וצ'ארקסי וכמובן את דניפרו על שפעת מגדליה ואת זאפורוז'יה העתיקה, הציורית והתוססת ואת ניקופול ואת קחובקה וכמובן, יש את חרסון החולית, הכרסתנית , שם הדנייפר הופך לארכיפלג קסום של יובלים וגמים זרועים באיים זעירים של ירוק ושם הוקם בזמנו נמל ענקי של הצי הסובייטי.

למה דווקא קרמנצ'וג? הבנו , יש לה "ג" יש לה "ק" הכל בסדר , אבל ראבאק , היא באמת לב החסידות , הייתי שם והאנרגיות נוחתות עליך כמו גושי בטון. טבלתי בנהר ההוא לפני שנתיים בשלוש לפנות בוקר והשמיים נפתחו.

תסתכלו שוב על הדנייפר.

מאורשה ועד קייב הוא זורם ישר מצפון לדרום.

למה דווקא בקייב הוא פונה מזרחה ועושה כזה עיקוף ענק , עד שהוא חוזר מערבה ומסתיים בחרסון?

הגיוני שהוא ימשיך לזרום בכוח באותו הכיוון , עד שישפך לים השחור , במפרץ אודסה , אין סיבה שלא.

דנייפר - אומן

אז יש סיבה.

הדנייפר בורח מזרחה, כי אילו היה ממשיך לזרום דרומה, הוא היה עובר באומן, אבל הוא לא רצה, כי זה זבל של מקום.

כבר אמרתי כמה פעמים, אומן היא המקום הכי גרוע באוקראינה , כמעט גרועה כמו ישראל.

טוב, אולי זו הגזמה , אבל היא גרועה, אז הדנייפר לא רוצה לעבור שם, בשביל מה לו? והוא בורח ומגיע בדיוק לקרמנצ'וג. זתומרת אותה נקודה שהייתה להיות המעבר של הדנייפר באומן , נמצאת בקרימנצ'וג.

עכשיו הכל ברור, האדמו"ר הזקן רצה לקבל , גם את הנהר וגם את האנרגיות של אומן, אז הוא הלך על קרימנצ'וג, אבל לא הלך. לפני שהוא הגיע לשם הוא מת בדרך, אתם מבינים?

אסור לגנוב.

אז רבי נחמן כבר היה קבור באומן ולא היה סיכוי שהוא יניח למישהו לגנוב לו את האנרגיות.

וכך נפטר האדמו"ר הזקן בעודו נודד בדרך, והבן שלו, האדמו"ר האמצעי , לא בדיוק היה במצב של להתחיל את הכל מהתחלה בעיר זרה כמו קרמנצ'וג , ואני מתאר לעצמי, שהוא היה מספיק חכם כדי להבין שלא סתם הרגו את אבא שלו , פתאום ככה , אחרי כל הניסים שקרו לו חג הגאולה , והשחרור והבריחה מנפוליון וכל זה.

בקיצור, הוא הבין לבד , שעדיף לחזור אל חסידיו , אי שם בצפון הקר, ולא להתעסק עם הנהר עם הנהר המר.

אז הבנתם למה קרמנצ'וג נקראת "לב החסידות" למרות שלא היה שם אף אדמו"ר? אתם מבינים למה משפחת הבעל שם טוב , עברה לגור שם? למה בבית הקברות של קרימנצ'וג קבורות שתי בנות, לא אחת , של רבי נחמן?

עכשיו אתם מבינים.

אבל , כמו ששאלה אוקראינית באודסה, "מה עם אומן? מה עם רבי נחמן?"

אז ככה.

אז באו החסידים לרבי נחמן ושאלו אותו "איפה יש נהר באומן? בברסלב היה לנו את הבוג, בטשערין היה את הדנייפר, בזלטפוליה היה את הווליקה ויס, נהר אדיר מלא במפלים ואגמים. מה יש לנו באומן? זה נהר זה? זה ביובית!"

ענה להם רבי נחמן  "אני נהר המטהר מכל הכתמים!"

בקיצור , אתם לא צריכים נהר באומן, יש לכם אותי.

אז יש את רבי נחמן באומן, אבל את הנהר אנחנו גם צריכים.

נתראה בקרימצ'וג בסוף הקיץ, ובנתיים, תהיו בריאים.

 

 


2 מחשבות על “אבוד בלב היער האפל

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s