צדיק במצודה הרמה


אין לי כוח לכתוב , אין לי זמן , אין לי חשק.

אין לי אין לי אין לי

אני כמו יגאל הורוביץ , זכרונו לברכה , נראה לי , שר האוצר של הליכוד, כל זמן היה אומר ״אין לי , אין לי״

אני במדרון .

מה רבי נחמן אומר?

תורה ו׳

״כְּשֶׁרוֹצֶה אָדָם לֵילֵךְ בְּדַרְכֵי הַתְּשׁוּבָה צָרִיךְ לִהְיוֹת בָּקִי בַּהֲלָכָה וְצָרִיךְ לִהְיוֹת לוֹ שְׁתֵּי בְּקִיאוּת, הַיְנוּ בָּקִי בְּרָצוֹא בָּקִי בְּשׁוֹב שֶׁזֶּהוּ בְּחִינַת עַיִּל וְנָפִיק בְּחִינַת "אִם אֶסַּק שָׁמַיִם שָׁם אָתָּה וְאַצִּיעָה שְּׁאוֹל הִנֶּךָּ". הַיְנוּ מִי שֶׁרוֹצֶה לָשׁוּב לְהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ צָרִיךְ לַחֲגּר מָתְנָיו שֶׁיִּתְחַזֵּק עַצְמוֹ בְּדַרְכֵי הַשֵּׁם תָּמִיד בֵּין בַּעֲלִיָּה בֵּין בִּיְרִידָה שֶׁהֵם בְּחִינַת "אִם אֶסַּק שָׁמַיִם שָׁם אָתָּה וְאַצִּיעָה שְּׁאוֹל הִנֶּךָּ". הַיְנוּ בֵּין שֶׁיִּזְכֶּה לְאֵיזֶה עֲלִיָּה לְאֵיזֶה מַדְרֵגָה גְּדוֹלָה אוֹ קְטַנָּה. אַף עַל פִּי כֵן אַל יַעֲמד שָׁם וְלא יִסְתַּפֵּק עַצְמוֹ בָּזֶה וְצָרִיךְ שֶׁיִּהְיֶה בָּקִי בָּזֶה מְאד לֵידַע וּלְהַאֲמִין שֶׁהוּא צָרִיךְ לֵילֵךְ יוֹתֵר וְיוֹתֵר וְכוּ' שֶׁזֶּהוּ בְּחִינַת בָּקִי בְּרָצוֹא וְכוּ'. וְכֵן לְהֵפֶךְ שֶׁאֲפִילּוּ אִם יִפּל חַס וְשָׁלוֹם לְמָקוֹם שֶׁיִּפּל. אֲפִילּוּ בִּשְׁאוֹל תַּחְתִּית חַס וְשָׁלוֹם גַּם שָׁם אַל יִתְיָאֵשׁ עַצְמוֹ לְעוֹלָם בְּשׁוּם אפֶן חַס וְשָׁלוֹם יִהְיֶה אֵיךְ שֶׁיִּהְיֶה, רַק יְחַפֵּשׂ וִיבַקֵּשׁ אֶת הַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ וִיחַזֵּק עַצְמוֹ בְּכָל מָקוֹם שֶׁהוּא בְּכָל מַה שֶּׁיּוּכַל, כִּי גַּם בִּשְׁאוֹל תַּחְתִּיּוֹת נִמְצָא הַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ. וְגַם מִשָּׁם יְכוֹלִין לְדַבֵּק אֶת עַצְמוֹ אֵלָיו יִתְבָּרַךְ. וְזֶה בְּחִינַת "וְאַצִּיעָה שְּׁאוֹל הִנֶּךָּ" בְּחִינַת בָּקִי בְּשׁוֹב. כִּי אִי אֶפְשָׁר לִזְכּוֹת לִתְשׁוּבָה כִּי אִם כְּשֶׁבָּקִי בִּשְׁתֵּי בְּקִיאוּת אֵלּוּ.

טוב , אני לא במצב רוח לכל התורות הרסלביות האלו, אני במדרון אני בנפילה , מה יש לי כוח לשמוע את כל ההטפות האלו? יש לי כוח לעברית המסורבלת הזו?

אין לי כוח.

לא בא לי , אבל רבי נחמן אמר שצריך לדעת איך ליפול ולחזק את עצמי , וזה מה שאני עושה ואיך אני עושה את זה? תהילים מועיל לתשובה, נכון ? תניינא תורה ע״ג

מִי שֶׁרוֹצֶה לִזְכּוֹת לִתְשׁוּבָה, יִהְיֶה רָגִיל בַּאֲמִירַת תְּהִלִּים כִּי אֲמִירַת תְּהִלִּים מְסֻגָּל לִתְשׁוּבָה

אבל אין לי כוח , אמרתי לכם , לא רוצה עכשיו את זה , אבל מה בכל זאת אני עושה.

אני חושב על מילה אחת.

זו המילה שלי , המילה שלי בתהילים.

המילה הזו היא ״בכושרות״

זה מהפסוק בתהילים ס״ח ״אֱלֹהִים מוֹשִׁיב יְחִידִים בַּיְתָה מוֹצִיא אֲסִירִים בַּכּוֹשָׁרוֹת״

מה הפירוש של המילה הזו? אז רש״י אומר ״בשעת כושר – כמו שישראל יצאו ממצרים לא בקיץ ולא בחורף״ , אבל אני מעדיף את הפירוש של המלבי״ם שאומר שכושרות זה כמו , משהו שקשור , כמו חבל , כמו מנוף.

כך אני רואה את זה , שאלוהים יכול להוציא את האדם , יכול להוציא אותי , ככה , מכל בור , כמו מנוף . בשניה אתה בגובה מאה מטר.

אתם יודעים מה מפחיד אותי?

שאתם , קוראי האהובים , לא מאמינים לי.

שאתם חושבים שאני כמו הרבנים הזבל האלו , כמו חורון , כמו בנזונון , כמו ארוש , שאלוהים ישלח קן צרעות לאוזן , שאתם חושבים שאני עושה לכם שטיפת מוח ורוצה שתאמינו באיזו פנטזיה.

אבל זה לא נכון , אני באמת מרגיש חרא , אני בן חמישים , אני ל-ב-ד, הילדים שלי רחוקים , בקושי אני יכול לראות אותם , זה לא פשוט ויתר המשפחה ככה , לא רלוונטי , אין לי כוח אליהם.

חברים , נו , נעלמו ונגוזו , אתם יודעים, אין לי מה לתרום לשמחת החיים של האנשים ואני גם לא רודף אחרי אף אחד , כי אתה רודף ואז?

העבודה שלי , ד״א , גועל נפש. ממש מצבי בזבל , אף על פי כן… אני לא מצליח להוציא מראשי את התמונה הזו של המנוף והנה אני , נשלף מעמק הבכא הזה , מהמגעילות הקיומית הזו ומשתין בכל צבעי הקשת מפסגת העולם.

באמת , כושרות , כושרות.

ואתם יודעים בטח , או שהייתם אמורים לדעת , שאני לא מהאופטימסטים , אני תמיד חושב שמשהו יתקלקל , לא יודע.

אז זו הייתה הקדמה ואין לי כוח להמשיך לכתוב אבל משהו חשוב אני רוצה לספר.

מהי ״מציאות״ ? הבודהיסטים אומרים ״תופעות״

אני משתמש בהגדרה אחרת ״נסיבות ומעשים״ , כי ככה זה , נכון? יש את מה שאני עושה ויש את מה שסביב , כאילו אם אני שוחה בכנרת או שוחה במסדרון ליד המרפאה של הרנטגן בקופת חולים , זה לא אותו דבר , לא אותה שחיה.

לדוגמא , התבודדות נגיד , שזה עשרים שנה הטרנד של כל המחזירים בתשובה ושיח השדה ומה שלא תרצו , קודם אומרים לכם ״לכו להתבודד״ אחר כך אומרים שאתם לא מתבודדים מספיק כי רבי נחמן והכל. יופי , אלוהים צדיק והם צדיקים ומגיע לכם שתאכלו את כל החרא , כי אתם לא מתבודדים מספיק. מדהים.

לפני שנה בערך, הייתי באומן ובמקרה ככה יצא לי לשמוע התבודדות של איזה ננח ואני אומר לכם , הוא עשה את זה כמו חייל קטן עם פונפון גדול מילא את כל התנאים מה שכתוב בליקוטי מוהר״ן ובשיחות הר״ן עשה לפי הספר והתאמץ והתאמץ ועשה את זה מאה אחוז, בדבקות , בדיוק , עם כל האינטונציות הנכונות

אז שמעתי את זה ולדעתי לא יצא לו מזה כלום. עשר שנים הוא היה עושה את זה ולא היה חל בו או ביקום שום שינוי משמעותי. זה היה כמו רעש של מאוורר. ממש ריחמתי עליו , ואני לא מרחם בקלות , עבד על ריק.

מצד שני, מישהו כמו אורן חזן , שיש לו קזינו , או מועדון לילה מצליח וכל הזמן טלפונים וכל הזמן אנשים , זה מתקשר לארגן שולחן וזה מתקשר לארגן לו חשפנית והסוכן של אאודי מתקשר לשאול עם האוטו בסדר וההיא נכנסת וההוא יוצא והנה , הטלפון שכולם חיכו לו , ההוא וההוא עם הכסף הגיעו ועכשיו הם מביאים לרולטה חצי מיליון דולר ושימו לב מה קורה פה.

ואז התבודדות , חמש דקות בשירותים

״ריבונו של עולם , תעזור לי להיות בנאדם. מה אני רוצה? לא להיות מכונה , לא למות פה בחור השחור הזה חסר האלוהים . מה אני רוצה ? לא לטבוע באשליות , אלוהים תזכור אותי , אל תשכח אותי כאן , אל תשכח את הלב השבור שלי שהצמדתי לאבן ההיא בציון רבי נחמן מברסלב באומן.״

חמש דקות התבודדות.

וואוו.

כזה דבר, חברים, זה לא פשוט , התבודדות כזו יכולה להפיל מטוסים של ראשי ממשלות , יכולה להצמיח אוכמניות בסהרה.

אז אתם רואים? יש מעשים ויש נסיבות.

למה הסיפור הזה? רבי נחמן.

איפה הוא מתחיל להיות אדמו״ר?

לא יודעים? מה פתאום.

הוא התחיל להיות אדמו״ר כשהיה גר במדבדיבקה , אבל אני הייתי שם מדבדיבקה זה מקום, קשה לי למצוא דוגמא , כי בארץ , נו, לא ממש יש מקומות כאלו.

נגיד בדרך לים המלח , יש דיר עם כמה עיזים , עשר משפחות בדואיות עם גנרטור וטנדר. ערימה של אשפה , שירותים כימיים ישנים. זה מדבדיבקה , זה חור בביצות , אין שם כלום , אין אף אחד. הייתי.

אבל בכל זאת , הגיעה שנת 1789 , הבסטיליה נכבשה , המהפיכה האמריקאית הסתיימה , תיכף תתחיל ההסטוריה . גם חסידות ברסלב מתארגנת , חסידים באים , יש מחלוקת , ספרים נכתבים , יש מחלוקות , יש מתנגדים , יש תורות , מתחילים הוידויים, מפרסמים את ספר המידות , עגלות מתגלגלות , הגביעים מתמלאים , ניגונים , שירים , אבל איפה זה קורה?

לא בברסלב.

לברסלב רבי נחמן מגיע רק אחת עשרה שנה אחר כך. איפה הוא בינתיים?

טוב , זה כתוב בטשערין. שני הגיסים שלו גרים בטשערין , החסידים הראשונים שלו מתאספים בטשערין , יש לו שם כיסא מיוחד בבית הכנסת , את הכסא הזה , מה שנשאר ממנו לפחות , יביאו לארץ ויכינו ממנו מזוזה לבית המדרש הגדול של חסידי ברסלב בירושלים. אחרי מותו מנהיג את חסידי ברסלב בטשערין הנכד שלו , רבי אברהם בר. הבת שלו גרה בטשערין. רבי נתן בורח לטשערין מהרדיפות של האדמו״ר מסווארן , אחר כך גדול תלמידי רבי נתן נבחר לרב של טשערין , כותב שם את הפירוש הכי מפורסם לליקוטי מוהר״ן ״פרפראות לחוכמה״ מחליף אותו , רבי אברהם שטרנהארץ , הנין של רבי נתן , מייסד חסידות ברסלב בצפת וגם הקיבוץ הקדוש של ראש השנה במירון . שלושה נכדים של רבינו קבורים בטשערין , כולל אחד מהם שהיה הרב האחרון של העיר , כבר בתקופה הקומוניסטית , לפני השואה.

אז מה זו העיר הזו טשערין?

כמו בית״ר עילית? יש שם כולל לאברכים? בעלי תשובה משהו? שיעורי תורה לנשים? הלכות צניעות ? באסטה למטפחות? צרכניית מהדרין שמוכרת חיתולים עם שלושה הכשרים?

לא , לא , לא.

הנה טשערין

טשערין , לא באמת קוראים לה ככה. זה מקום שקוראים לו צ׳יהירין.

במאה ה16 גר שם אחד שקראו לו בוגדן חמליניצקי. כן, אותו אחד. הוא היה מנהיג הקוזקים. אחרי שהוא ניצח את הפולנים וגירש אותם מאוקראינה והרג המון המון יהודים , הוא קבע שם את עיר הבירה שלו. טשערין , צ׳יהירין הייתה עיר הבירה של מדינת הקוזקים החופשית הראשונה בהיסטוריה.

באותה תקופה , היא הייתה עיר ענקית , גרו שם חמישים אלף איש. זה המון לאותה התקופה.

המדינה הזו, התקיימה כמה עשרות שנים ואז כבשו אותה הרוסים.

מה עשו הקוזקים? כרתו ברית עם התורכים ואלו באו לכבוש את טשערין מהרוסים עם מאה אלף חיילים. זה היה בשנת 1677. באו אבל לא הצליחו. המצודה הרוסית לא נכבשה.

שנה אחר כך , הסולטאן התורכי שלח לשם מאתיים אלף חיילים. מאתיים אלף , יותר מכל צה״ל.

אחרי שלושה חודשים של מלחמה , טשערין נפלה. היו שם בסך הכל עשרים וחמישה אלף רוסים מול מאתיים אלף טטרים, קוזקים , תורקמאנים , מה שתרצו.

זאת מצדה של הרוסים , זאת האלמו של הרוסים. זה המבצר החזק, המצודה הרמה.

התורכים החריבו את העיר , שיטחו אותה, אבל בסוף הם לא נשארו באוקראינה , לאט לאט הם נדחקו לכיוון הים השחור ונעלמו להם במעמקי ההסטוריה.

קצת יותר ממאה שנה אחר כך , רבי נחמן בוחר בטשערין כדי להקים את החסידות , הוא גר במדוודיבקה , זה שלושים ושניים קילומטר משם , שעתיים בעגלה . אפשר לקרוא תהילים ותהילים מועילים לתשובה.

תראו מה זה רבינו , תראו איזה מוח, תראו איך כל צעד מחושב , תראו אילו אנרגיות נרתמות , איזה כוחות עצומים מחושלים ביחד, כדי לייצר את חסידות ברסלב , כדי לייצר את המנוע שגורר אותנו לאוקראינה, שמסובב את העולם שמקיץ נרדמים שמוציא אסירים בכושרות.

לילה טוב.


מחשבה אחת על “צדיק במצודה הרמה

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s