עף על פי התהום


הקדמה:

אין לי כוח. גם לא לזה.

עכשיו לעצם העניין, יש בחורה אחת שרבינו הזמין אותה לאומן.

לא, לא , לא , לא ככה.

לא היה לי סמרטוט על הראש, לא עגילים בגודל קלמנטינה, היא לא יארסית , היא מתחזקת , היא לא שומעת שיעורים של ימימה מזרחי.

לא. גם אני לא.

אני חושב שימימה מזרחי פוסטמה. למה שאני אקשיב לשיעורים שלה? מה עשיתי.

לא, ההיא הייתה מורה לאנגלית בכפר קטן על יד ויניציאה, וקיבלה הצעת עבודה באומן מאחד מהמלונות של הישראלים. האמת הייתי שם, חרא של מקום. לא חוזר אם זה תלוי בי. גם היא לא נשארה. היא קיבלה עבודה אחרת, הרבה יותר טובה.

היא בחיים שלה לא שמעה קודם על רבי נחמן והיא שונאת את אומן בצדק , אבל היא נשארת , כי היא קיבלה הזמנה.

זאת תורת ברסלב. זאת עלית העולמות , אם מישהו או רצה לדעת. וניציאה, היא בחינת הבעל שם טוב. היא הגל שלו, הם יושבים על אותו הקו. אם בחינת הבעל שם טוב , עוברת לבחינת צדיק יסוד עולם, זו עליית עולמות. ככה זה עובד.

למה אני מספר את כל הדבר הזה. כי ככה היה לי עם לימודי גיאולוגיה. הזמינו אותי ואני לא ידעתי למה. זה היה כל כך מוזר . עכשיו אני מבין משהו ועכשיו עוד הקדמה.

יש שני שמות של פוסטים שמרוכזת בהם הרבה אנרגיה , אחד הוא "פניהם אל האור, גבם אל הצל" והשני הוא זה "עף על פי התהום"

אני משתמש בו , כדי לדרבן את עצמי לכתוב, כי אין לי כוח, אין לי זמן ואין לי כלום.

אז ככה.

אומן אומן אומן.

לא אומן ראש השנה. זה לא שלנו. זה של ארוש, זה של הננחים. על זה מקבלים פטיש בראש.

לא, אומן על האמת. אנרגיות. תודעה. הכרה. מודעות.

הבעל שם טוב גילה את כוח הנהר. את כוח המים. את הכוח של משה רבינו ביאור.

כך הכל התחיל. הכל התחיל מכלום. זה נראה כמו קסם. בתמונה של "לפני" לא רואים שום דבר ואז אחרי הבעל שם טוב, "בום". צדיקים, ספרים, חסידים, תיאולוגיות , שיטות, פילוסופיות יש מאין. הבעל שם טוב היה קוסם, אבל הוא עשה את זה לבד. הנהרות עזרו לו וכל הנחלים הולכים לים.

הרבה שנים אחר כך, גם רבי נחמן התחיל ככה , אבל הוא לא נשאר שם כי עם כל העוצמה של המכונה שבנה הבעל שם טוב, היא לא הספיקה לתקן את העולם. העולם היה שבור מרוב עוצמה של אור ישר.

ורבי נחמן התעורר , הוא הבין שהנהר לא יעזור לו, או שיעזור , אבל אי אפשר להסתפק בו. למה?

כל הנחלים הולכים לים וְהָרְשָׁעִים כַּיָּם נִגְרָשׁ כִּי הַשְׁקֵט לֹא יוּכָל וַיִּגְרְשׁוּ מֵימָיו רֶפֶשׁ וָטִיט

יש יותר מדי רשע בעולם הנהר ישרוד אבל את הרשע הוא אינו יכול למגר.

אז מה כן?

בוא נראה את כל ארבעת הפסוקים:

דְּרָכָיו רָאִיתִי וְאֶרְפָּאֵהוּ וְאַנְחֵהוּ וַאֲשַׁלֵּם נִחֻמִים לוֹ וְלַאֲבֵלָיו. יט בּוֹרֵא נוב [נִיב] שְׂפָתָיִם שָׁלוֹם שָׁלוֹם לָרָחוֹק וְלַקָּרוֹב אָמַר יְהוָה וּרְפָאתִיו. כ וְהָרְשָׁעִים כַּיָּם נִגְרָשׁ כִּי הַשְׁקֵט לֹא יוּכָל וַיִּגְרְשׁוּ מֵימָיו רֶפֶשׁ וָטִיט. כא אֵין שָׁלוֹם אָמַר אֱלֹהַי לָרְשָׁעִים.

קשה להבין את זה, כי זו הסתרה , אבל בעיקרון , הנהר מסייע גם לצדיקים וגם לרשעים, אז איך ניתן לבצע את ההפרדה, כלומר איך ניתן להרוס את הרשע ולגן על הטוב?

שימו לב לפסוק י"ט. כתוב "בורא ניב שפתחחפ" , אבל המילה המקורית היא לא ניב, אלא נוב.

נוב זו מילה שרומזת על הגאולה.

וֹד הַיּוֹם בְּנֹב לַעֲמֹד יְנֹפֵף יָדוֹ הַר  צִיּוֹן גִּבְעַת יְרוּשָׁלָ‍ִם.

כל כמה שאני שונא את ירושלים, אני מספיק ישר כדי להודות , שדווקא הפסוק הזה, הוא הפסוק שמתאר את ממשות הגאולה, את אחרית הימים.

מה רבי נחמן הבין ממנו? שצריך לחפש את הכיוון ההפוך, לא את התנועה של הנהר שיורד וזורם, אלא את התנועה כלפי מעלה. לכן הוא נקבר באומן, כי אומן היא האנטי של הנהר. היא מייצגת את ההתכנסות , את הריכוז , את המוצקות, את האיתנות.

איך אני יודע את זה? כי למדתי גיאולוגיה.

אני אכתוב את זה במילים, כי אין לי כוח לצייר.

אוקיייי.

בזמן עידן הקרח האחרון, איפה שהיום נמצאת קייב, היה קרחון.

אז מזג האוויר התחיל להתחמם, הקרחון התחיל להנמס, ונוצר אגם. לא רק זה. המסת הקרחונים גורמת להתרוממות הקרקע , כי פשוט יש על האדמה פחות משקל.

אז ככה זה , נוצר אגם, האדמה מתרוממת , זה אומר שהמים רוצים להשפך.

אני בכל זאת אצייר

רואים את האגם.

החץ השחור מראה את המסלול ההגיוני של הנהר, רוב החוקרים והמדענים בסכימו שהנהר היה צריך לרדת ישר דרומה מאזור קייב. החץ האדום מראה את המסלול האמיתי של הנהר.

אילו הנהר היה זורם במסלול השחור, הוא היה עובר באומן או קרוב מאוד אליה, לכן הוא הסתובב. אני לא יודע מי יזם את הסיבוב הזה. האם אומן גרשה את הנהר , או שהנהר החליט לברוח, אבל בשורה התחתונה הנהר עשה סיבוב אדיר רק כדי לא לעבור באומן.

עכשיו איך זה קרה?

צפון מזרחית לקייב ישנו עמק, שנקרא עמק הדסנה, בו זורם היום נהר הדסנה. העמק הזה לא היה קיים בכלל , עד שלפני עשרים ושלושה אלפי שנים התחוללו באזור זה שרשרת של רעידות אדמה מפלצתיות, אדירות , שיצרו עמק והעמק הזה גרר את הדנייפר מזרחה , עד שעשה את כל הסיבוב שאחנו מדברים עליו.

זאת המציאות. הטבע מציית לרצון העליון, הרצון העליון קובע שהדנייפר לא יעבור באומן, כי אומן היא כוח שנתנגד לכוח של הנהר וסוף התהליך הוא שרבי נחמן מגשים את תוכניתו, נקבר באומן , רותם את האנרגיה של הנשמה שלו לתפיסה היציבה והריכוזית של אומן וכך העולם משנה מסלול ובמקום שהאור הישר ימשיך ויתפשט, הוא נעצר ומתחיל להתרומם.

ההתרוממות הזו של האור הישר , יוצרת את העולם שלנו, העולם האנרגטי, התזזיתי, הגלובלי והטכנולוגי.

הכל נובע משם מהקרחון של קייב.

זהו, שיעור בגיאולוגיה.

עכשיו עוד דבר. בשנות התשעים הייתה אופנה של ריפוי בקריסטלים. אני לא אכנס לזה יותר מדי, אבל יש לקריסטלים השפעה מסויימת, אבל ההשפעה הזו תלויה בגודל שלהם וגם במרחק שלהם מהמטרה שהם משפיעים אליה.

איפה הקריסטלים נוצרים? אפשר לייצר אותם גם באופן מלאכותי, אבל אז לא שווים הרבה. הקריסטלים הגדולים והחזקים נימצאים במעמקי האדמה.

אחת מהתכונות של הנהרות זה שהם יוצרים שכבה של חומרי משקע שמסתירה את מה שמתחתם, כלומר הם מפריעים לקרסטלים לעבוד ומקטינים את ההשפעה שלהם, לכן זו עוד סיבה שהיה חשוב שאף נהר גדול לא יזרום באזור אומן.

יש שם קריסטלים, תאמינו לי, מאוד משמעותיים.

זהו. אף על פי התהום.

נתראה.


3 מחשבות על “עף על פי התהום

  1. "כְּשֶׁיֵּשׁ לְהָאָדָם לֵב, אֵין שַׁיָּך אֶצְלוֹ מָקוֹם כְּלָל, כִּי אַדְּרַבָּא, הוּא מְקוֹמוֹ שֶׁל עוֹלָם וְכוּ'. כִּי הָאֱלקוּת הוּא בַּלֵּב, כְּמוֹ שֶׁכָּתוּב (תְּהִלִּים עג, כו): "צוּר לְבָבִי", וְאֵצֶל הַשֵּׁם יִתְבָּרַך נֶאֱמַר (שְׁמוֹת לג, כא): "הִנֵּה מָקוֹם אִתִּי", שֶׁהוּא מְקוֹמוֹ שֶׁל עוֹלָם וְאֵין הָעוֹלָם מְקוֹמוֹ (כמובא בפרש"י שם והוא ב"ר שם). נִמְצָא, מִי שֶׁיֵּשׁ לוֹ לֵב יִשְׂרְאֵלִי אֵין רָאוּי לוֹ לוֹמַר שֶׁמָּקוֹם זֶה אֵין טוֹב לְפָנָיו, כִּי אֵין שַׁיָּך אֶצְלוֹ מָקוֹם כְּלָל, כִּי אַדְּרַבָּא, הוּא מְקוֹמוֹ שֶׁל עוֹלָם וְאֵין הָעוֹלָם מְקוֹמוֹ כַּנַּ"ל".
    ליקוטי מוהר"ן תניינא תורה נ"ו

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s