מותו של הג'דאי


061813_1146_1.png

הרבה דברים גדולים התרחשו בשנה הטובה ההיא, שנת 1977.
אני, לדוגמא, התחלתי לקרוא.
עוד כל מיני דברים אחרים התרחשו ובינהם גם תחילתה של סאגה רוחנית מדהימה בשם "מלחמת הכוכבים".
בואו נגיד את זה ככה, מבחינת הפצת האמונה בעולם, אני לא חושב שיש הרבה תופעות שישוו לה.
אבל אני רואה שקצת קפצנו.
זוכרים שקיבלתי את ההודעה הזו? האמת שאלו שתי הודעות ביחד מהחבר שלנו אובי ואן.

ואתה עושה גזירה שווה בינך לבין אף אחד
גם לך מר דרול הנכבד אין קייס להקמת דת חדשה,
הישנות עדיין תקינות.(מצלצל מוכר?)
ומאות חסידי ברסלב במשך 200 שנה(עיין בימי שמואל חלק ב על הקבוצות שהיו קיימות באומן בזמן שהוא ביקר שם) התבודדו גם בלי לדעת על מדיטציה.
אין לנו שום הוכחה שהם לא הצליחו,
לכן לדעת על בודהיזם ועם זה להשתמש בברסלב זה נפלא ומצויין וכן, הלוואי עלי שזה היה באמתחתי. אבל לקבוע שזה הכרחי זה דמיון שדמיינת ולא מסתמך על שום דבר,לא מרבותיך הישירים ולא מרבותיך עליהם אתה קורא בספרים

פייס איט
שאני כותב מאות חסידי ברסלב זאת לשון גוזמא ואני כולל בתוכה גם את אנ"ש דפולין שלפני המלחמה.אולי מבחינה היסטורית יותר מדוייק לכתוב עשרות מבלי להתייחס לכל מי שהתקרב לברסלב לפני מלחמת העולם השנייה ומילא את בניין ישיבת חכמי לובלין בראש השנה.
היו חסידי ברסלב צדיקים וקדושים שהיו פזורים באוקריינה ובפולין ואומנם לא היו ר' נתן אבל איפה כתוב שרבינו מחפש רק את ר' נתן?אולי הוא שמח גם באיזה דרול קטן שמנסה לקיים את עצותיו עד היכן שידו משגת?אולי הוא שמח גם באיזה אובי ואן הקטן שהלך אל הגן?

אחרי שקיבלתי את ההודעות האלו, מאוד התחשק לי לענות באובי ואן במילותיה בנות האלמוות של לילי אלן

Cause its people like you
That need to get slew
No one wants your opinion

למען האמת, כל כך התרגזתי שרציתי לענות לו בכל השיר הנפלא שלה:

לא עשיתי את זה, כי כי אני לא נמצא כאן כדי להוציא את העצבים ואילו הייתי, ספק רב אם היו לי קוראים.
אז ניסיתי לעשות משהו אחר.
ניסיתי להבין, מדוע מלכתחילה, החלטתי לקרוא לאותו קורא בשם אובי ואן.
ובכן, חברים ואהובים, אובי ואן, או בשמו המלא אובי ואן קנובי, הוא דמות בטרילוגיה הכפולה של סרטי מלחמות הכוכבים.
למעשה, בחלק הרביעי, "תקווה חדשה", אובי ואן נרצח, ולא סתם נרצח, אלא נרצח על ידי תלמידו וחברו הקרוב, שאותו גידל מגיל חמש בערך, אנאקין סקייווקר, שגדל להיות דארת ויידר.
השאלה שאני מציג היא, מה באמת הרג את אובי ואן?
כדי לענות על השאלה הזאת, הרשו לי להסתכל על שישיית מלחמות הכוכבים, כעל יצירה רוחנית.
נכון, בני אדם כתבו אותה, כפי שבני אדם כתבו את התנ"ך ואת הגמרא ואת ילקוט שמעוני ואת ספר הזוהר.
גם סרטי מלחמת הכוכבים, נוצרו על ידי האנושות, וגם מאחוריהם היתה כוונה אלוהית.
בסופו של דבר, הסרטים האלו תרמו למודעות הרוחנית הגלובלית, הרבה הרבה יותר מכל ההרצאות של המחזירים בתשובה, שהחלו לצוץ בערך אז.
כשמסתכלים מקרוב על הסרטים כעל יצירות רוחניות, מגלים דבר מעניין.
התיאולוגיה של "מלחמת הכוכבים" אינה דיאלקטית.
זה כמעט לא קיים בדתות.
בנייה של תיאולוגיה, תמיד מתבצעת ביחס למשהו.
היהדות נבנית לעומת האלילות, הטאואיזם נבנה לעומת תורת קונפוציוס, הבודהיזם לעומת ההינדו, הנצרות לעומת היהדות, האיסלם מול הכפרנות.
תמיד זה כך.
זה לא מתקיים בדתות מפוברקות, דתות שנוצרות כחלק מעלילה בספרים, כמו הכנדינה ב"נאהבים" של פיליפ חוזה פארמר, אבל התיאולוגיה ב"מלחמות הכוכבים" אינה לא דיאלקטית, רק בגלל שהיא מפוברקת.
היא דת אוטיסטית לגמרי.
למעשה זה יותר מזה.
קיימות שם שתי דתות, שתיהן מוכחיות את עצמן באמצעות ניסים ואותות ושתיהן אדישות אחת לשניה.
הדת הראשונה היא של הטובים, דת הג'דאים והדת השניה של הרעים, הסיתים.
הדתות האלו אמורות להיות מאוד קרובות, הרי מאות שנים הן נלחמו אחת בשניה, אבל בעצם קורה ההפך. תוך כדי מלחמה, הדתות מתעלמות זו מזו, כל אחת פועלת להשמדתה של השניה, בלי לבדוק בכלל מה היא משמידה.
מגדיל לעשות מאסטר יודה, גדול הג'דאים, שנחשב בצדק לדמות הרוחנית ביותר בכל סדרת הסרטים. הוא מין סופר זן מאסטר שהוא גם לוחם וירטואוזי בסגנון "נמר דרקון" והוא לא מאבד את חוכמתו או את כוחו בחלוף עשרות ומאות שנים.
מה הוא אומר, אותו יודה יודע כל, חנון ורחום ובלתי מנוצח, כאשר נודע לו על בגידת אנאקין?
"את הסיתים יש להשמיד." חד וחלק.
זה אולי נשמע לכם, כמו שיטחיות אופיינית של הדואליסטיות ההוליוודית, אבל זה לא כה.
ג'ורג' לוקאס, שבנה את הסדרה, הינו אדם מתוחכם מאוד. הוא הכניס בה הרבה מאוד מסרים ורעיונות נסתרים, אבל כאן הוא לא יכל ללכת נגד אותו רעיון שהוליך אותו בכל הסדרה, הרעיון לפיו שתי הדתות הן כמו אש ומים, הן לא יכול להתקיים בכפיפה אחת.
למעשה מה אומר לנו כאן לוקאס? אל תחפשו את התחכום במקום שהוא לא נמצא.
חוסר התחכום, הוא באמת שהרג את אובי ואן.
אני אתן לכם את הסיפור בקצרה.
אובי ואן והמורה שלו, קווי גון, נתקעו בכוכב טאטואין, שהוא כוכב עבדים פרימיטיבי ואלים. במהלך השהות בו הם מגלים את אנאקין, ילד עבד חמוד, שמסתבר שיש לו כוחות נפשיים עצומים שמכשירים אותו להיות אביר ג'דאי אדיר. קווי גון מחליט לשחרר את אנאקין ולקחת אותו למקדש אבירי הג'דאי, כדי שיקבל הכשרה מתאימה.
במקדש הג'דאי, מאסטר יודה מגיע למסקנה שאנאקין, אחרי הכל, לא מתאים להיות ג'דאי וקוי גון מסרב לציית להחלטה ולוקח על עצמו את חינוכו של אנאקין.
אובי ואן, אינו שלם עם ההחלטה, אבל אחרי שקווי גון מת, אובי ואן נוטל על עצמו את המשימה ובמשך כחמש עשרה שנה, הוא מדריך את אנאקין, שתחת הדרכתו הופך ללוחם ג'דאיי אדיר.
כל מי שצופה בסדרה בעיון, מבין מהר מאוד למה אנאקין אינו מתאים להיות אביר ג'דאיי.
אנאקין מוכשר, אנאקין אמיץ, אבל הוא עבד שנולד בחברת עבדים. הוא לא מכיר בערך החירות ובחשיבות של חופש הבחירה. לנגד עיניו הוא רואה רק מטרה אחת כוח, שמבחינת עבד, הוא ההבדל בין להיות השליט לבין לחיות כעבד.
זו הסיבה שהוא כל כך התעקש להתחתן עם המלכה אמדאלה, למרות שכג'דאיי אסור לו להנשא.
המלכה היתה האישה הראשונה שהתייחסה אליו בנדיבות וברכות והוא, כעבד, לא יכול היה לחבר בין מעמדה כשליטה לבין נדיבותה ולכן פירש אותה כהתמסרות.
כך תמיד נהג אנאקין, בדק את גבולות הכוח שלו וניצל את האמון שנתנו בו כדי להשיג את כוח, כיון שזו הייתה השאיפה היחידה לה היה מסוגל.
זה מה שהרג את אובי ואן, כבן לתרבות שיויונית וחופשית, הוא לא הבין את המתלמד. הוא לא הבין עד כמה תפיסתו של אנאקין גסה ושטחית. הוא לא הבין שאנאקין מסוגל ללמוד לטוס על חללית ולהשתמש בטכנולוגיה מתקדמת ואפילו לבנות מערכות ממוחשבות מסובכות ולהיוותר עבד בנפשו, להיוותר חסר כל יכולת לדקות תפיסתית ונפשית.
נציג הרוע במלחמות הכוכבים, הנשיא פלפטין, שלמעשה הוא הסית לורד סידיוס, מגלה בקלות את נקודת התורפה של הג'דאיי הצעיר והוא מציע לו את הכוח האלטימטיבי, השליטה על המות, כוח שאבירי הג'דאיי אינם מכירים.
כאן לוקאס עושה חסד עם אנאקין, ומונע ממנו לנגוס בפיתיון, עד שאשתו האהובה, אמאדלה נמצאת בסכנת חיים. מיד כשזה קורה, אנאקין מחליף צד במלחמה ובסופו של דבר הופך להיות דארת וידר, הסית שיהרוג את אובי ואן.
אז אובי ואן בסרט נהרג בגלל שהיה עיוור לגסותו התפיסתית של אנאקין, להעדר העדינות,לחוסר היכולת להבין דקויות מוסריות ומחשבתיות, שהביא את אנאקין לבחור במשטר עבדים לכל הגלקסיה, משטר שייוסד על פחד, אלימות וכוח גס.
מה קורה לאובי ואן שלנו, זה שמגיב לנו בבלוג.
גם הוא העיור לאותם דברים, אלא שהוא עיור להם אצל עצמו ובחברה שמביבו.
החברה היהודית במזרח אירופה של המאה ה19, היתה אולי הציויליזציה המתוחכמת ביותר שהייתה אי פעם. החברה הזו פלטה מתוכה בשצף קצף, אמונות חדשות, פילוסופיות חדשות, יצירות ספרותיות, תנועות פוליטיות, תסריטים, מחזות , קומפוזיציות….. הכל היה שם גועש ומלהט ומתחדש.
הדיאלקטיקה רתחה וביעבעה כשהיא יוצרת והורסת קשרים והקשרים, הבנות ומסקנות. לכל אידיאולוגיה קמו התנגדויות, לכל התנגדות קמה הפרכה. היהודים היו מעורים לגמרי בחברה הכללית, במדעים, בפוליטיקה, בספרות ובכלכלה.
הם היו הלב הבוער של המאה הזאת שכונתה בצדק בשם "המאה של המאות".
אותם מעטים בודדיפ, שפילסו בסופו של דבר את דרכם לתורת ברסלב, כבר היו מחושלים בכבשן הזה. כל מי שהיה קצת לא מאוזן, קצת ייצרי, קצת עקשן, קצת חרטטן, כבר נפל בשולי הדרך. היו הרבה מקומות שקיבלו את הנפלים האלו בברכה, לא היה להם מה לחפש באומן.
ומתוך הכבשן הזה, שהתיז החוצה את הנפלים, קם דור הנפילים.
הורויץ, בנדר, הלפרין, רוזן, מנדלאיל, ברייטר, לא בכדי כינו אותם האריות שבחבורה.
הם חתרו אל רבינו בתוך אוקיינוס של ציניות, של אינטלקטואליזם, של מלחמה ומהפיכה והם הקימו את ברסלב מעפרה, כיון שהיו אנשים מחושלים ואדירים שבכוח עוז רוחם ועוצמת נפשם, הצליחו להגיע להתקשרות עם הצדיק ודרכה לגבהים רוחניים שהלמו את גודל נשמתם.
כך היה בברסלב מזמן, היה ועבר.
היום החברה החרדית,היא בדיוק ההפך.
היא חברה בורה, מנוונת ומטופשת. את הכבשן של המאה ה19, החליף בית חרושת סיני ליצור המוני של פסולת פלסטית חסרת ערך. חסידי ברסלב מצויים באלפיהם ולכולם אותו שטריימל זקור, אותו פרצוף אטום ואותה תודעה בהמית.
את מקום האינטלקט והדיאלקט, תפסו נבערות, עיסוק ברכילות ובטלנות אידאולוגית.
מה יוכל להיוצר שם? קדחת.
גם תתגלגל לשם נשמה ענקית, אין לה שום כלים להתעלות מבחינה רוחנית. המקסימום שתוכל להשיג יהיה הבנת כוחו של הכסף, התעשרות, סגידה לרכוש שבסופם תאוות ממון ניצחית , ניון רוחני וחמרנות מוחלטת.
זה גורלן של הנשמות הגבוהות והנעלות בחברה הזאת, היתר לא זוכים אפילו לזה.

כדי להגיע לרוחניות אמיתית, במיוחד בברסלב, יש צורך להינתק מכל מה שחרדי ומזכיר חרדיות ולחפש את כבשני הנשמה האמיתיים. הם נמצאים אי שם, אני בטוח, בחברות חופשיות תוססות ופתוחות.
זה הסיפור על אובי ואן, זה שבסרט וזה שבגן.

עוד משהו לפני שנסיים.
ישנה טענה שהבלוג הזה מקדם תפיסה תרבותית מאוד מסויימת הנאמנה לתרבות המערב, או לפחות למה שנחשב אוונגארד אופנתי, או "אינדי" מערבי-אמריקאי, שמצד אחד בז מיינסטרים ומצד שני מגדיר אותו.
כל זה נכון, אבל אנחנו שמחים להכיר ולשמוע גם קולות חדשים ונועזים בשדה היצירה היהודית, עד כמה שזו לא לגמרי קימת, אלא בפנטזיות נלעגות של בעלי תשובה.
אבל יש יוצרים מהכלל, ואחת מהן, היא רוחמה בן יוסף,זמרת אדירה, בעלת יכולת מוסיקלית מתוחכמת ומבריקה מחד וקול עשיר וסקסי מאידך.
וואו, נכון?
מצד שני, הקליפים המקוריים שלה, לא הכי מרשימים, לא רואים שם אפילו אותה בהופעה, אלא כל מיני תמונות צמחייה משמימות.
לכן מחוייב המציאות, החליט ליצור שיתוף פעולה מדהים בין היכולת המוסיקלית האדירה של רוחמה בן יוסף, לבין ליני אלכסנדר, שחקנית ודוגמנית נורווגית, שמנסה לשיר ולא ממש מצליחה.

והנה התוצאה של שיתוף הפעלה הזה, בפינה לשיפוטכם, ליני ורוחמה "צמאה נפשי"

שבוע טוב.


12 מחשבות על “מותו של הג'דאי

 1. אובי ואן-תודה על האיחולים,
  מקווה שמילותיה של לילי יתקיימו וורי וורי מאצ' והמברך יבורך מפי עליון(או תחתון או מי שלא יהיה)
  וחוץ מזה ששלחת אותי לעשות את מה שביקשה לילי אתה מתכוון גם להמשך לגבי הטאצ'?

   1. אובי ואן-אז ככה,אני לא סולח ולא מוחל,למה לי?
    התחשק לך,מצאת דרך אלגנטית להגיד את זה בלי להגיד את זה וזהו FUCK ME חתיכת הומופוב (ואני נצמד למילות השיר)שכמוני
    דבר שני בקשר לשאר הפוסט,אני חייב לציין שאתה צודק בכל מילה,אכן מי יתן ונשתחרר מכבלי גישת העבדות.
    דבר שלישי ,אם כבר למות,אז למות בתור אובי ואן…..

    המשך יום נפלא

    1. חבל מאוד שאתה לא מוחל וסולח, קודם כל, בגלל שביקשתי ואחר כך בגלל שאתה חייב לי לא מעט.
     אחרי הכל, קיבלת ממני פוסט במיוחד ונראה לי שהוא אפילו לא היה הראשון.
     חוץ מזה, זו הייתה התבדחות.

     נעזוב לרגע אותך, ונחזור לפוסט, כי לי יש כאן שאלה גדולה על עצמי.
     אובי ואן, נרצח על ידי המפלצת שהוא יצר, אבל כאן לא נגמרות "מלחמות הכוכבים".
     בהמשך הסידרה לוק סקייווקר, בנו שלא אנאקין, הופך להיות יורשו של אובי ואן קנובי, הוא מחייה את אמונת הג'דאיי, גורם למותם של אנאקין ושל לורד סידיוס ומביא לשחרור הגלקסיה.

     רגע, אדון דרול, צריכים כולם לצעוק, אתה דיברת על תרבות עבדים, שיוצרת רק עבדים תאווי כוח. לתוך כזו תרבות נולד לוק, לתוך כזו תרבות נולדו האן סולו וכן הלאה. מה קורה כאן? איך האנשים האלו פיתחו אידאולוגיה חופשית שיוויונית ונאורה?
     התשובה טמונה בדיאלקטיקה,
     גם אם שתי הדתות אינן יוצרות דיאלקטיקה ברמה התיאולוגית, הדיאלקטיקה מסתתרת אצל האנשים. כאשר הם חיים בחברה הגלקטית הנאורה, הם ממהרים לקבל על עצמם את הדיקטטורה הסיתית וכשהם חיים תחת המגף האיפריאלי, הם שואפים לחרות ושיוויון. זו הדיאלקטיקה המסתתרת במלחמות הכוכבים והיא יכולה ללמד אותנו גם על ההתפתחות הרוחנית של החברה החסידית.
     בסופו של דבר, גם החסידונים של מאה שערים, בסופו של דבר יבינו כך או אחרת, שמה שהם עושים הוא לא עבודה רוחנית אמיתית ואז הטובים ואז, הטובים והעזים מבינהם, לא יסתמכו על בנדר ועל ברייטער ועל שפירא, אלא יפרצו אלינו, אל אושו אל הבודהא.

     1. אובי אחינו דחילקום תעשה סולחה איך אני אישן בלילה ששני אחים שלי ככה בבאסה?

      ודרולנו,
      אני מבין מאוד שכנראה יותר קל,יעיל,נוח ומגניב להשתמש בכלים רוחניים של חכמינו ממזרח שמש,אבל הגדרת העבודה הרוחנית כאמיתית לא תלויה בזה כמובן אלא ברצון,בפתיחת הלב והמחשבה והשאר כלים למשוך אור.יכול להיות מצב בו מישהו מנסה למשוך אור מסיבות כלל לא רוחניות(כמו שלימד רבינו בהסיפור איוון וורדא-נראה לי בכוכבי אור זה מובא,אני לא ליד ספרים….:-))
      ואם הוא משתמש בכלים טובים ונפלאים זה עדיין לא עבודה רוחנית אמיתית.
      על איכות הכלים הברסלביים למשיכת אור אתה יכול לחשוב מה שבא לך אבל גם להם צריך את ההקדמות הרוחניות הנכונות,שהם העיקר,והם האמת.(נראה לי…).

      1. אני כבר לא יודע כלום.
       בוודאי שאני לא רוצה לדבר נגד רבינו ונגד העצות של רבינו וכמה שיותר יעסקו בעצות של רבינו בודאי הרי זה משובח.
       רק שנראה לי, שכל מה שמביא אותך למעלה , מביא אותך למעלה ובדהרמה אין שניות, זה לא משנה איך הגעת, אלא לאן הגעת ואני מקוה שעכשיו הדברים יותר ברורים.

       1. ההסבר נמצא בתוך הטקסט של גואו אן

        כמו השמות השונים למלכודת ולארנב, כמו האבחנה בין הדג לרשת.

        הכוונה שהכל אחד, אבל זה דורש התייחסות יותר מפורטת, אם תרצה.

 2. הבנתי את המתאר.אשמח לפירוט.אם אתה לא רוצה שזה יהיה כפוסט אז אשמח אפילו למייל.לילה זך וצח ובלי שמרים.

   1. אשריך שאתה ער בכאלה שעות…
    שניות הכוונה תפישה של מציאויות שאנחנו מכירים כשונות זו מזו או סותרות זו את זו.לעומת התפישה של המציאות כמארג אחד וכל פרט מגלם חלק בכלל.שניות מלשון שונה או מלשון שניים.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s