נפילת האורתודוקסיה


אני קורא את פרסיקו הרבה ויש אצלו קטע שחוזר על עצמו כל שבוע או שבועיים שזה העניין של נפילת האורתודוקסיה. איך זה מתבטא אצל פרסיקו? בדרך כלל כשקם איזה מטומטם אקדמי מדופלם , או איזו ארכי פוסטמה עם מבטא ברוקלינאי מתגלגל ומוציאים ספר או מאמר תחת חסות מכון הרטמן , או ואן ליר או משרצת הפלצנות הישראלית לדמוקרטיה ובמאמר הזה מוכיחים , בעיקר לפי מאמרים קודמים מאותה הביצה , שהיהדות נעשית דמוקWאטית יותW ושההנהגה החWדית נחלשת ושישנם מגמות פלוראליסטיות אעלק אצל בוגרי ישיבות ההסדר ושאולפניסטיות מתחילות ללכת עם חוטיני (הפעם אני לא מצרף תמונה) והשד יודע מה.

באותו זמן מיותר בו מהללים ומתפעלים אצל פרסיקו מהמאמר המופלא , המבריק והנועז , נפתחת בהר נוף עוד ישיבה , שלושים קראוונים של נוער הגבכעות עולים על הקרקע ונשות הטאליבן מחליטות לצרף גם שלדות של מכונות כביסה לפריטי הלבוש היומיומיים שלהן.

ככה זה , מוצ'צ'ינוס , האורתודוקסיה לא הולכת ליפול בגלל שום ספר יהודי פמיניסטי  מאת פרופסור יהודית (Jowdy) שפילשמוק – קעקרמן – ואנונו – בלום ואנשי מכון הרטמן הם באמת כמו שאומרים עליהם , מין ניאו רפורמים שקופים למשתמש , שאפילו לא מצליחים לייצר רעש רקע ראוי לשמו.

מצד שני , בפרפראזה על מה שאמר קונן הברברי בסרטו האחרון "גם אם זה לא מה שיפיל אותה , האורתודקסיה הולכת ליפול"

מה שיפיל אותה זה מזג האוויר או יותר נכון , החמסינים.

פעם עוד לא הבנתי למה , כל כך הרבה מזרוחניקים נהיו חילונים, אבל אחרי השבת האחרונה הבנתי את הכל. כל דקה שאתה מסתובבבמכנסי הבד הכהות ובחולצה הלבנה המסמורטטת , בזמן שהשמש נותנת בראש, אתה מבין עד כמה שאתה חי בטעות , הוריך חיים בטעות , כל הרבנים מאז אליהו הנביא שהסתובב בתחתונים חיים בטעות והמקום היחיד שבו צריכים להיות בשבת בבוקר זה בים.

לחרדים בקטע הזה, יש יתרון משמעותי על המזרוחניקים , קודם כל הם הולכים למקווה בשבת בבוקר , שזה עוזר מאוד ודבר שני , הם באמת מאמינים בגהנום ואמונה בגהנום היא מסוג הדברים שבהחלט עוזר בהתמודדות עם החמסין.

עם כל זה אני בטוח שלא מעט חרדים גם כן נפרדו מהמסורת, בזכות הויה דולורזה חזרה מבית הכנסת בשבת לפני הצהריים.

עד כאן?

רוצים דוגמא מהחיים?
בנו אצלנו ברמת גן בריכת שחיה. לא משהו יוצא מגדר הרגיל, בריכה , אתם יודעים , מים, מציל כסאות נוח , עשרה אחוז הנחה למי שקונה כרטיסיה. אתם לא מסוגלים לתפוס , לאיזה קריזה זה הכניס את הקהילה הדתית.
לא שמכרו שם חזיר, חלילה ולא שניגנו שם דיסקו בליל שבת. סתם בריכה ובכל זאת רצו הרבנים של רמת גן והתחננו לפני ראש העיר שידאג לזה שיקיפו את הבריכה בגדר אטומה. הם לא מסוגלים לראות את זה.
יעברו שם ילדים דתיים, עטופים בתלבושת שבת ובשפשפת , בזמן שקרני השמש חובטות באספלט המתבשל ויראו מעבר לגדר ילדים שמשפריצים מים וצוללים ומהר מאוד הם יבינו מי כאן העם הנבחר ואת מי אלוהים אוהב.

אז מה שחשבתי , זה להקים מניין אמפיבי.
צריך למצוא בריכה , אפילו בריכה רגילה שלא פותחים אותה מוקדם , לשים שם סירה מתנפחת בתור ארון קודש , ומין מצוף משולש שיהיה הבימה ולייצר סידורים עמידים למים שזו ממש לא בעיה , אפשר פשוט להדפיס את התפילה על שקפים כאלו וזהו זה, להתפלל במים. אין עם זה שום בעיה הלכתית , בדקתי . רק בים אסור לשחות אבל בריכה זו לא בעיה , מה ההבדל בינה לבין המקוואות האלו שגדולי הפנאטים משכשכים בהם לפני ויתיקין? אין שום בעיה.
ואתם יודעים מה? אחרי שעתיים של תפילה אמפיבית , אפשר בשקט לאכול את הצ'ולנט ולחרופ את סעודה שלישית , באחריות.

יאללה , קצת ברסלב , כי ברך אותי הרב ברנר לפני שבועיים שאני אזכה להפיץ יראת שמיים אמיתית.
זוכרים את פרשת המרגלים? היה עכשיו בפרשת השבוע. הרי למדנו שהמרגלים היו רבנים וחכמים והיו להם סיבות מאוד טובות להוציא את דיבת הארץ.
נשאלת השאלת השאלה , איך שיהושע לא נכנע להם? הוא היה ביחד עם כלב וכל היתר היו נגדו והם היו נשיאים וחזקים וחשובים. לפי כל קנה מידה, יהושע וכלב היו צריכים היו לישר קו עם הרוב.
אז מה הקטע כאן? יהושע היה מקושר לצדיק. היה מקושר למשה רבינו כי על יהושע נכתב "לא ימש מתוך האוהל" וגם כלב היה מקושר לצדיקים כיוון שהוא הלך להשתטח במערת המכפלה.
בקיצור בזכות שהיון מקושרים לצדיק יהושע וכלב יכלו לעמוד נגד כל הדור ההוא והם ראו איך כולם מתו ורק הם נכנסו לארץ.
אותו דבר איתנו , אם נהיה מקושרים לצדיקים , גם אנחנו את כל החשובים והמפורסמים מתים במדבר ורק אותנו יכניסו פנימה.

ליל מנוחה!


12 מחשבות על “נפילת האורתודוקסיה

 1. יש לי חלום שיום אחד תהיה יאיר לפיד. שיהיה לך טור מודפס. באיזה עיתון? מקור ראשון גם טוב. הייתי מעדיפה מעריב. הארץ (משבצת הערבי תפוסה כי הם נותנים במה לכולם. משבצת הדתי מתאים?) משהו גדול. שיקראו אותך המונים. חבל שאתה עם המאה קוראים הקבועים. צריך יותר. אולי בעזרת ברכתו של הרב תגרום לעוד חילונים להגיע למקווה. ללמוד . וגם לצחוק. שטאליבנית תלבש חלקי מכונת כביסה. זו יציאה טובה. החנפנות שלי כלפיך היא אמיתית. זו שליחותך בעולם. לקרב יהודים לתורה באמצעות הטור. ולתת לדתיים נורמלים כח נגד החרדים .

  1. אני כל כך שמח לראות אותך כאן ושוב ושוב.
   זה נותן לי להרגיש שאת לא נכנעת , שאת ממשיכה ביצירה שלך ולא בוגדת בנשמתך.

 2. אתה כותב מצויין. הערת אותי. תודה.
  וגם את ביזת הים. טקסט טקסט.

 3. גדול. אשרייך וכל פוסט חסר-בלונדינית עוד יותר טוב מקודמו. ממש מWגש. יאללה תבוא לשיעור היום – מה אכפת לך? מכמורת זה כמעט על גבול רמת גן. יש מלא מלא הארות מלימוד שהיה לי עם אייל ישראל ביד בנימין היום. בכי חינם, בכי אמיתי, הצדיק, קורח ותיקון הראייה. וגם תוכל לפגוש את אליהו האגדי מחומוס אליהו אולי הוא אפילו יביא חומוס לכבוד ראש חודש! (ככה מדברים עם יהודים. אם לא פוגעים בראש, אז לפחות בבטן הרכה…)

 4. יישר כח ! מזמן לא נהניתי כך מכתיבתך. אני מתכוונת לכך שדי הרבה זמן משום מה נעדר חוש ההומור מהפוסטים שלך , אבל לא התייאשתי וראה באיזו התמדה אנוכי עוקבת. אחת שלמדה שנה בבית המדרש של הרטמן עוד כשהיה קטנטן ברחוב רחל אמנו. ומשהו לא מנוסח היה חסר שם . בקיצור מאוד אינטלקטואלי ולא אוסיף פן יסקלו אותי במאמרים מלומדים…

  1. אוה, את מהרטמן.
   יפה מאוד.
   כשגרתי בירושלים הייתי לוקח את הילדים לתפילה במכון בשבת בבוקר לעיתים מזומנות.

 5. מקריאה בין השורות, ניתן לחוש בנימה דקה של הסתייגות מאנשי הרטמן-ון-ליר וכו'.
  כניגוד אליהם, אתה מציג את אנשי הר נוף-גבעות-טליבאן.
  נניח שכדי למרק את עוונותיך, היית חייב לבחור לעשות שבת או שתיים אצל אלו או אלו – את מי היית בוחר?
  אל תתחמק עם איזו שורה על אוכל יותר טוב או בנות יותר יפות.
  בכנות – את מי אתה מעדיף?

  1. גם בלי מירוק עוונות תמיד הייתי מעדיף את אנשי ון ליר – הרטמן.
   האוכל בטוח יהיה יותר טוב.
   לגבי הבנות – אי אפשר לדעת מי תהיינה יותר יפות , אבל מה שבטוח , אלו מהרטמן לפחות תהיינה מוכנות לדבר איתי.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s