אנדרואיד בבני ברק


שבוע טוב , חודש טוב, רפואה קרובה לבוא וכל הישועות.

יש המצאה מדהימה שקוראים לה "חנה ובנק", ההמצאה הזו כוללת חניה ובנק שבנויים זה לצד זה. מעטים מאוד ראו את ההמצאה הזו בפעולה , כך שרובם לא מאמינים שהיא בכלל קיימת , אבל אני עצמי ראיתי אותה במו עיני בשנת 1998 בצהלה , ליד בנק אוצר החייל. חוץ מזה, בבני ברק , רואים אותה בכל מקום. בכלל יש מכת חניה בבני ברק , יום שישי בצהריים, ליד המקווה הגדול של ויז'ניץ , שוק בשר , אחים שלי, מאות אנשים נכנסים ויוצאים , רוכלים פותחים באסטות של דיסקים ופחיות , עגלות של סופר מלאות בסירים חדשים, מחכים לטבילה וקיבינמט, חניה אני מוצא עשרים מטר ושיבר מהפתח.
הקיצר, היה לי איזה עניין בבנק ומתוקף כך ,לקחתי איתי את הקדיש(1) ודהרנו צפונה. הקדיש , לא בדיוק היה נחוץ לי כדי לנהל את עינייני הפיננסיים , אבל הייתה לי תיאוריה שהתנועה הדלילה והאיטית ,שמהווה עוד אחד מהפרדוקסים של בני ברק , תגרום לו להרדם במהירות , מה שיחסוך לי לי להמציא עוד סיפור על שולי שילשולי בארץ הדרקונים.

האמת שבכלל לא חנינו ליד הבנק, קודם כל ,בגלל שלא הייתה חניה וחוץ מזה , בגלל שרציתי לחקור עוד איזה חניון נטוש , ליד רחוב נחמיה וגם הייתה לי תאוריה, לפיה טיול רגלי קצר (באמת קצר) , יגרום לילד להרדם יותר מהר כשנחזור.

עינייני הבנק דווקא הסתדרו מהר מאוד, בעיקר בגלל שלא היה ממש תור ושהילד לחץ כל הזמן על הכפתורים הירוקים וזה נמשך עד שהייתי צריך לבצע כמה פעולות יותר מסובכות מסתם ללחוץ על "אישור" ואז פשוט נתתי לו את הנייד ואמרתי לו "תשחק".

לילד יש משחק שהוא מאוד אוהב שנקרא doctor bubbles , והמשחק שלו אפשר לשנינו להמשיך בעיניינינו על הצד הטוב. כשיצאנו מהבנק , התלבטתי עם לקחת לו את הטלפון , אבל בסוף החלטתי שלא. שיהנה קצת , מגיע לו.


בעוד אנו צועדים באיטיות , הקיפה אותנו חבורה של ילדים, בני שבע או שמונה, כלומר מבוגרים מהילד בשלוש שנים בערך. הם היו ממש ילדים טובים, ליטאים של לב בני ברק ולכן הם התעלמו ממני בהתחלה ונצמדו ישר לילד , שנראה בדיוק כמוהם, כלומר , כיפה שחורה "עם סרט"(2) בקוטר הגולגולת , פאות חלקות וכדוריות (צריך לראות כדי להאמין) וציציות משתלשלות. נכון שהוא לבש גם סווצ'ר קנגורו(3) ,ירושה מהבנדוד שקיבל מאמריקה ,אבל בגלל מזג האוויר , הסווצ'ר היה מכוסה ברובו במעיל.

"ילד יש לך אייפון." קרא אחד הילדים "מה אתה חילוני?"

כששמעתי את זה ראיתי שאני רחוק למדי מהקדיש, ושהילדים בכלל לא מקשרים ביני ובינו, כנראה בגלל שאני ממש לא נראיתי כאבא של ליטאי קטון ומושלם.

"זה מהעבודה", הסברתי להם במהירות , כי זכרתי שהיה בזמנו איזה פסק הלכה שמתיר שימוש באינטרנט , או משהו בסגנון, כשזה נעשה לצרכי אוכל נפש.

"ובעבודה מותר?" התרעם אחד הילדים, כנראה לא מספיק המום מהפרש הגילאים בינינו.

"חוץ מזה זה לא אייפון " המשכתי בקו הגנה דומה "זה אנדרואיד".

"הרבה יותר גרוע," ציין ילד אחר שגילה בקיאות מופלאה.

שתקתי וניסיתי לשכנע את הילד להסתלק משם , כשלפתע הבני ברקים התחילו כולם לפעות "תראה לנו!" "תראה לנו!" בעוד שדוקטור בבלס מתחיל לפלוט ציוצים ושריקות. הילד שיתף פעולה יפה מאוד והראה להם את כל האפקטים והם סוף כל סוף סתמו את הפה.

לסיכום,

אני מתנגד לכל הגישה החרדית שדוגלת בבתים נקיים מאייפונים, טלביזיה ואינטרנט, כי ברגע שילדים כאלו נתקלים בתופעות הטכנולוגיות האלו , הם מתפתים לחשוב שדמדובר בדבר נפלא. אני אומר , ההפך. עדיף שבבית יהיה אינטרנט וסאגה ופלאזמה ואילו בבית הספר כל הזמן ידברו נגד זה , במקום להשתיק את העניין ואז יווצר איזון. מצד אחד הילד ידע לשחק בworld of warcraft ומצד שני , הוא ידע שזה לא הכל בחיים.


עם מה התחלנו?


שבוע טוב , חודש טוב, רפואה קרובה לבוא וכל הישועות.

[1] קדיש – (בסלנג חרדי אשכנזי) , הבן שאינו בהכרח בכור , אבל נולד ראשון מבין הזכרים

[2] "הסרט" הוא מין עיטור קטיפתי בשוליים החיצוניים של הכיפה השחורה. לפעמים הוא מקושט בדוגמאות. הטענה היא שכיפות עם סרט, נצמדות יותר טוב לראש. כיפה נטולת סרט, נחשבת לסימן לזילזול באורח החיים החרדי , למרות שרק ילדים קטנים ילכו עם כיפות בעלות סרטים עבים וצעקניים. ידועה האימרה "מי שהולך עם כיפה בלי סרט, בסוף ילך לסרט בלי כיפה".

[3] מין חולצה עבה ספורטיבית שיש לה כיס אחד בעל שני פתחים מקדימה המשמש  לחימום הידיים, אינו נחשב פריט לבוש מצוי אצל הילדים החרדים , שבדרך כלל לובשים סוודרים עם דוגמאות של מעויינים.3 מחשבות על “אנדרואיד בבני ברק

  1. "מי שהולך עם כיפה בלי סרט, בסוף ילך לסרט בלי כיפה" חחח אהבתי.
    אלו שטויות של דוסים שבאמת כנראה לעולם לא אבין…
    לא מבינה איך אתה מצליח לשרוד את הפער הזה בין מה שאתה חושב על כל החרדים לבין החינוך והגידול של ילדיך שם וכך… כנראה שבכל אופן אתה מאמין שיש שם משהו בשבילך… או בשבילם… לא?

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s