קטונתי מכל החסדים


אחרי טבילה במקווה הקרה שבמירון והשתטחות על הציון הקדוש, הכל נראה אחרת. תל אביב והתחבטויותיה , האוליגרכיה הישראלית ופרפורי גסיסתה , כל אלו מתגמדים ונמוגים  אל מול החוכמה ניצחית בת האלפיים שמשקיפה מראש ההר.

אני מצטרף למעגל קטן של חסידים ותיירים שחוגגים חלקה של שני פעוטות בני שלוש. אחד חסיד מירושלים החסידית בחליפה וכיפה עם "נוצצים" והשני בין של חוזרים בתשובה מחול לארץ בטרניניג כחול וציציות ארוכות.   מעטים פוקדים את ההר הקדוש בחורפי שישי כשהשבת ממהרת להכנס , מעטים שמבינים את העוצמה השואגת כאן מכל סלע ומכל סדק.

מעטים שנוגעת בהן לרגע , דמותו של רשב"י היוקד באמונתו , שפורץ מתוך המערה וחושף את ספר הזוהר , זה ששינה את האדם , את העולם ואת היקום.

מעטים מול רבים.

אני מנסה לחטוף עוד שורה ועוד פיסקה מליקוטי מוהר"ן כל זמן שהעיבורים עוד טריים אצלי. מי יודע מתי אני אזדקק שוב לחוכמה האלוהית , לרוח הקודש , לשבירת המציאות? מי יודע? אני יודע. תמיד.

כשאנחנו חוזרים אני רואה את עכו ונזכר איך שרבי נחמן נלכד בה לפני ארבע עשרה ומאתיים שנה , בזמן נפוליון , כשתותחים צרפתיים רעמו כאן מהגבעה ותושבי העיר הסתתרו מתחת להריסות בבהלה ובפחד.

רבי נחמן וחברו נקלעו באמצע ההפצצה לספינת פיראטים שהסתלקה מהעיר בטרם שחר ויצאה לשיר לטרף בין קפריסין ולבנון.  הצדיק הבין מאוד מהר לאן הגיע וגם ידע שבנסיבות האלו , הסיכויים הריאליים שלו להגיע בחזרה לביתו היו מאוד עלובים.

ערב פסח התקרב וספינת השודדים לא הייתה מצויידת בדיוק בכל מה שנדרש לסדר כהילכתו , אבל גם בנסיבות האלו , לא איבד רבינו את אמונתו ולא סמך על רחמי השודדים. הוא התפלל ותפילתו התממשה . תוך כמה ימים עגנה הספינה ברודוס , שם הורשו שני היהודים לרדת מהסיפון ולחגוג סדר כהילכתו עם הקהילה היהודית בעיר , שחבריה היו מאושרים שהשם שלח להם לחג את נכדו של הבעל שם טוב הקדוש.

רוב האנשים מספרים את הסיפור הזה ומתמקדים בכוחה של האמונה , בה אדם צריך להחזיק בכל הנסיבות והמשברים.

אני חושב על ההשגחה הפרטית , באמצעותה נשלחת ספינה של פיראטים כדי להביא את הצדיק , מאימי המלחמה , הישר אל נמל מבטחים.


מחשבה אחת על “קטונתי מכל החסדים

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s