אמונת דרקונים


אתמול התקשרתי בטח חמישים פעם לחנויות סטימצקי בניסיון לברר איפה ניתן להשיג את הספר A dance with dragons שהוא הספר החדש בסדרת "שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' מרטין הנפלא.

בסופו של דבר , אפילו שמתי את נפשי בכפי ,והחניתי מול מגדלי תל אביב , כדי להגיע אל אל הסטימצקי שם שלא הסכים לענות לטלפון.

"מחכים בהיסטריה" , אמר הבחור מאחורי הקופה "צריך להגיע כל יום".

מה שהוא אמר באמת תאם את ההרגשה שלי , מחכים בהיסטריה , וכיוון שכרגע אין לי איך לקדם את השאיפה שלי להיות בעליו המאושר של הספר , אני רוצה קצת לדבר על ספרות הפנטזיה ועל עבודת השם.

לפני זה , בואו נראה את הטריילר שעשו לסדרה של ג'ורג' מרטין לקראת הסרטת החלק הראשון בסדרה בHBO. (לחלק הראשון קוראים Game of Thornes )

אז מה לתבן את הבר?

יגידו המטומטמים "אבל גם לרבי נחמן היו סיפורי מעשיות" . זו טענה שמצדיקה תגובה אלימה.

סיפורי המעשיות של רבי נחמן הם הצפנה של קודים רוחניים שאנחנו לגמרי לא מסוגלים להבין. הם נועדו להכניס לנו כל מיני רעיונות תת מודעים שיאפשרו לנו להבין יותר טוב את הדרך להתקשר לצדיק. לבוא ולהשוות בינהם לבין ספרי פנטזיה , אפילו של טולקין , זה גובל כבר בחושמיות אמריקאית.

אז מה באמת יש כאן?

אתם זוכרים את אוסף המאמרים של אושו על המדיטציה , שיצא תחת השם Meditation: The first and the last freedom ? (יש לי את המקור באנגלית אבל גם בארץ הוא יצא בזמנו בהוצאת "גל" תחת השם "ראשית החופש ומהותו")

אושו אומר שם שצריך להתאמן על תחושות. המדיטציה מביאה אותנו למקומות שאנחנו לא מכירים ואנחנו לא יודעים לעכל . זה לא אומר שהמדיטציה לא תשפיע עלינו , המדיטציה היא חוויה אוביקטיבית , אבל היכולת לעכל את אותה החוויה , תלויה במוכנות הנפשית של כל מתרגל.

אושו מציע אימון בהתפעלות. הוא מציע לשבת מול השקיעה ולהגיד wow , להתבשם מריח של ורד , להביט בנוף הררי . כל אלו נדרשים כדי להחזיר לאדם את היכולת שלו להתמודד עם חוויה בלתי אמצעית.

אם כן , השאלה הנשאלת איזה אימון מספקת לנו הפנטזיה.

לצורך זה נחזור אל ליקוטי מוהר"ן , תורה י"ט שם מעמיד הנביא חבקוק את כל עבודת השם רק על עניין האמונה.

פגם האמונה , מן הסתם , לא היה ידוע לברסלבים המקוריים כמו הרב רוזן או הרב שפירא , אבל מבחינתנו , תוצרי החינוך ליצרנות , כל יום שאנחנו מצליחים להזכר בזה שמעבר ל"הוא עשה לי" ולמודלים הפיננסיים יש גם ובעיקר השגחה פרטית , הוא יום של חג.

מי שמצליח להתמודד עם סיטואציות חברתיות או מקצועיות מתוך תפיסה של "הכל לטובה" או "אין עוד מלבדו" , רשאי כבר לרוץ למשרת צדיק בסדום. כאן לא יזיק קצת חינוך להוקוס פוקוס.

דרקונים , כשפים ואגדות הם אולי הבלים , אבל מאחוריהם עומד הרעיון שמאמרי המערכת של העיתונות עדיין לא יודעים הכל ובכך הם סוללים את הדרך להדבקות שלנו בכוחו של הצדיק לקרב אותנו להכיר בטיבעם האמיתי של החיים.

 

אחלו לי בהצלה עם סטימצקי בקניון שבעת הכוכבים.


מחשבה אחת על “אמונת דרקונים

  1. מיותר לציין שהצלחתי.
    ברוך המקום שלא עזבני והוציאני בשלום מהקניון הצווחני כש a dance with dragons בכפי.
    ברוך המקום עושה נפלאות לבדו.
    ומי יתן שבזכות הצדיקני יוליכנו לאומן בשלום וישיבני בשלום בראש השנה הבא עלינו ועל כל ישראל לטובה.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s