למה לא צריך רפורמים


כידוע ישנה קבוצה של אמריקאים שקוראים לעצמם "התנועה ליהדות מתקדמת" והם מתייחסים לטענתם לתנועת הרפורמה הגרמנית.

קודם כל צריך לדעת שהשם שלהם מטעה , כי התנועה הרפורמית הוקמה בשנת 1751 , שזה אומר שרוב הזרמים האורתודוקסים הרבה יותר "מתקדמים" ממנה, כך שיש לנו "תנועה ליהדות מיושנת" שמכנה את עצמה "התנועה ליהדות מתקדמת."

 
 

כדי להבין למה האנשים האלו מזמן כבר לא רלוונטיים , צריך להבין מאיפה הם הגיעו. 

הם הגיעו מממלכת פרוסיה שהוקמה והתבססה במאה ה18 בחלק הצפון מזרחי של גרמניה הנוכחית. הממלכה הזו , בעיקר בזכות המלך פרידריך השני "הגדול" , בנתה את עצמה כמדינה שמתנהלת כצבא.

 
 

פרידריך הגדול , היה אמנם אנטישמי לא קטן , אבל מנהלן טוב ומוכשר והצבא היווה את מרכז עולמו. הוא רצה שכל עינייני המדינה יהיו מאורגנים , מסודרים , ממודרים ומפורטים באופן כזה שניתן יהיה לנהל את המדינה ביעילות ובמשמעת צבאית.

 

אני לא מדבר על הצבא שלנו אלא על הצבא שלו.

 
 

פרידריך הצליח ליצר בפרוסיה מן מדינה צבאית אידאלית , שהצליחה להשתלט שטחים גדולים וגם לנהל אותם ואת ההצלחה הזו הוא הנחיל לממשיכיו פרידריך וילהלם ופרידריך וילהלם השני , עד שבסוף המאה ה19 , הפכה המדינה הפרוסית לגרעין של גרמניה המאוחדת.

 
 

זה לגבי פרידריך הגדול , הוא באמת היה מנהיג דגול שיצר תרבות שלמה של דיוק ומקצוענות , שהפכו סמל לאומה הגרמנית בשנים שאחריו וכל הכבוד לו.

 
 

עכשיו , לגבי הרפורמים , הם היו קבוצה של יהודים בתקופתו ובתקופתם של יורשיו שרצו להשתלב במדינה הפרוסית כאזרחים שווים. שמה , הם לא יכלו להגיד אנחנו יהודים קולים , אנחנו מקשיבים למוסיקה קלאסית והולכים לאופרות וקוראים שירה מודרנית.

זה לא היה עובד במין ציוויליזציה צבאית כזו , זה לא היה מכובד , זה לא היה נסבל.

 
 

הם היו צריכים להראות תוצאות.

הם היו צריכים להביא סידור מתוקן ובית כנסת מתוקן וחידער מתוקן ותפילה מתוקנת ובהתאם לזה הם יכלו לבקש להחשב כ"יהודים מתוקנים" , "גרמנים בני דת משה".

בזמנו של פרידריך הגדול (נפטר 1781) זה לא עזר להם. המלך נפנף אותם , אבל היורשים שלו , גם בגלל המהפכה הצרפתית , היו יותר סבלניים ובהתאם לזה הם קיבלו את "היהודים המתוקנים" לתוך החברה הפרוסית , בהסתייגויות כאלו או אחרות.

 
 

כל זה היה בפרוסיה של תחילת המאה ה19 , לפני מאתיים שנה והרפורמים של היום עדיין באותו הקטע , מסתובבים עם הסידור המתוקן ומנסים לשווק אותו.

 
 

רק שהיום הממלכה הצבאית של פרוסיה כבר לא קיימת . אף אחד לא צריך את ה"תיקונים" האלו , אף אחד לא צריך למלא טפסים ולהוכיח שהוא יהודי מתוקן.

 
 

היום בן אדם יכול ללכת להתפלל עם חסידי סאטמר בערב שבת ואחר כך לנסוע לנגב חומוס בעיר העתיקה ולסגור את הערב בקולנוע סמדר . למה לא? מי יפריע לו?

 
 

ולכן הרפורמים עם כל התיקונים שלהם הם לגמרי פאסה , אף אחד לא צריך חיקוי כשהוא יכול להנות מהדבר האמיתי וזו הסיבה גם שהרפורמים מתאמצים כל כך להכנס לישראל והחילונים מראים להם את הדלת.

 
 

זמנם עבר , לפני מאתיים שנה. 

 

 


2 מחשבות על “למה לא צריך רפורמים

 1. זו חוכמה קטנה מאוד.
  אני יכול להסביר לך באלף אותות למה השיטה שלך היא פאסה ומיותרת.
  תכלס? גם אתה וגם הם טועים, אין אלוהים.
  אבל זו השיטה שלך, והיא עונה לצרכים שלך. היא לא ממש "הגיונית" או "נחוצה". גם אתכם לא "צריך". אתה הולך בדרכי השיטה שלך משום שלדעתך היא האמת. הם הולכים בשיטה שלהם משום שלטעמם היא האמת.

  אלו ואלו דברי חברים-דמיוניים.

  1. זו חוכמה קטנה עם תועלת גדולה.
   אני לא מדבר על הרפורמים עצמם , שהם אפסיים במספרם ובחשיבותם , אלא על אלו שאינם רפורמים בכלל ומשתמשים ב"יהדות המתקדמת" כנשאית של מטעני חבלה , נגד היהדות האמיתית.

   לכן כשמגדמים את הרפורמים , פותרים חלק גדול מבעיות הסבוטאז' שלרפורמים אין בכלל קשר אליהן.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s